Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) dnes (nedeľa, 6. apríla) upozornil na zaujímavý a nezvyčajný úkaz, ktorý bolo možné pozorovať na meteorologických snímkach. Nad južným Slovenskom a Maďarskom sa nachádzala rozsiahla oblasť s minimom oblačnosti, avšak priamo v jej strede, najmä nad regiónom Gemer, sa vyskytovala zóna s výraznými a dokonca trvalými zrážkami (dážď alebo sneh vzhľadom na chladný vzduch).
Tento jav súvisí s aktuálnym prúdením studeného a labilného (nestabilného) arktického vzduchu od severu. V ňom sa tvoria početné prehánky, ktoré sú na severe navyše podporené náveterným efektom Karpát (vzduch je nútený stúpať). Naopak, na južnej, záveternéj strane Karpát, zostupné pohyby vzduchu spôsobujú jeho otepľovanie, vysušovanie a následné rozpúšťanie oblačnosti – to vysvetľuje okolité vyjasnenie.
Ako teda vznikla zóna zrážok nad Gemerom? Aj keď v labilnom vzduchu pohoria nemajú až taký dominantný vplyv na smer prúdenia, predsa len ho mierne vychyľujú. Prúdenie za Tatrami a ďalšími pohoriami bolo dnes mierne odklonené. V oblasti Gemera a priľahlého Maďarska sa tak stretávalo (odborne: konvergovalo) prúdenie od severozápadu až západu s prúdením od východu. Toto „zbiehanie“ nútilo vzduch stúpať nahor, čo viedlo k tvorbe stabilnej oblačnosti a trvalých zrážok práve v tejto oblasti. SHMÚ dodáva, že moderné predpovedné modely s vysokým rozlíšením dokážu aj takéto lokálne, terénom ovplyvnené javy, pomerne presne predpovedať.
(Zdroj: skinfo.sk, text a foto: Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ))