Apríl prináša pozorovateľom nočnej oblohy na severnej pologuli zaujímavé úkazy. Okrem možnosti častejšieho výskytu polárnej žiary nás čaká aj obdobie, kedy budú súčasne aktívne dva meteorické roje – Lyridy a Eta Akvaridy.
Dva roje v jednom týždni:
Podľa NASA budú oba roje, Lyridy aj Eta Akvaridy, pozorovateľné v rovnakom čase v období od 20. do 26. apríla.
- Lyridy: Tento roj pochádza z kométy Thatcher a svoje maximum dosahuje koncom apríla, kedy možno očakávať približne 18 meteorov za hodinu. Najlepšie podmienky na ich pozorovanie sú v najtmavších hodinách noci, po západe Mesiaca a pred svitaním. Zdá sa, že vylietavajú z bodu blízko jasnej hviezdy Vega v súhvezdí Lýra.
- Eta Akvaridy: Tento roj súvisí so slávnou Halleyovou kométou a typicky vrcholí začiatkom mája, v maxime prináša až okolo 50 meteorov za hodinu. Sú známe svojou vysokou rýchlosťou – atmosférou prelietavajú rýchlosťou takmer 66 kilometrov za sekundu. Pozorovať ich je najlepšie v hodinách pred svitaním, pričom radiant (miesto, odkiaľ meteory zdanlivo vylietavajú) sa nachádza v súhvezdí Vodnár. Celkovo sú Eta Akvaridy aktívne od 20. apríla do 21. mája.
Ďalšie aprílové úkazy a tipy:
- Polárna žiara: Slnko sa nachádza v období zvýšenej aktivity (solárne maximum), ktoré má trvať až do marca 2026. To zvyšuje pravdepodobnosť výskytu polárnych žiar aj v našich zemepisných šírkach. Oplatí sa sledovať predpovede geomagnetickej aktivity.
- Planéty a zoskupenia: Začiatkom apríla už prebehli niektoré zaujímavé priblíženia Mesiaca k hviezdokope Plejády či planéte Jupiter. Aj v ďalších dňoch možno na oblohe pozorovať rôzne zoskupenia planét a jasných hviezd.
- Messierov maratón: Hoci optimálny čas bol začiatkom mesiaca, apríl je stále obdobím vhodným na pokus o tzv. Messierov maratón – snahu počas jednej noci pozorovať čo najviac zo 110 objektov hlbokého vesmíru (hmloviny, galaxie, hviezdokopy) z Messierovho katalógu. Na to je však potrebný aspoň malý ďalekohľad a tmavá obloha bez svetelného znečistenia.
Väčšina meteorických rojov a polárna žiara sú pozorovateľné voľným okom z miest s tmavou oblohou, mimo svetelného smogu miest.
zdroj: (abcnews.go.com, FOTO ilustračné, AI)