pondelok, 21 apríla, 2025
21 C
Bratislava

Kliešťová sezóna je tu: Experti varujú pred nákazou, toto je najlepšia ochrana

Príjemné jarné počasie láka von do prírody čoraz viac ľudí. Slnko, teplejší vzduch a prebúdzajúca sa zeleň však prinášajú aj menej vítaných spoločníkov – kliešte. Ich sezóna sa práve začína a odborníci upozorňujú, že podceňovať týchto malých parazitov sa nevypláca. Kliešte totiž môžu prenášať závažné ochorenia, ktoré dokážu poriadne skomplikovať život.

Aké choroby prenášajú kliešte na Slovensku?

Na našom území sú kliešte prenášačmi najmä dvoch nebezpečných ochorení:

  • Lymská borelióza Je to bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje rôzne orgány – najčastejšie kožu, nervový systém, kĺby a srdce. Typickým prvým príznakom býva červená škvrna (tzv. erythema migrans) v mieste prisatia kliešňa, ktorá sa postupne zväčšuje a v strede bledne. Môžu sa objaviť aj chrípkové príznaky. Kľúčová je včasná diagnostika a liečba antibiotikami, ktorá zvyčajne zabráni rozvoju vážnejších komplikácií.
  • Kliešťová encefalitída Ide o vírusový zápal mozgu a mozgových blán. Ochorenie má často dvojfázový priebeh – prvá fáza pripomína ľahšiu chrípku, po ktorej môže nasledovať bezpríznakové obdobie a potom druhá, závažnejšia fáza s vysokými horúčkami, silnými bolesťami hlavy, vracaním, stuhnutím šije a poruchami vedomia či pohybov. Kliešťová encefalitída môže zanechať trvalé následky. Špecifická liečba neexistuje, liečia sa len príznaky. Najúčinnejšou ochranou je očkovanie.

Kde hrozí najväčšie riziko?

Kliešte sa nevyskytujú len hlboko v lesoch. Stretnúť ich môžete prakticky všade v prírode – na lúkach, v mestských parkoch, na okrajoch lesov, vo vysokých trávnatých porastoch, ale aj vo vlastnej záhrade. Na Slovensku sú oblasti s vyšším výskytom infikovaných kliešťov (najmä čo sa týka encefalitídy), no riziko existuje prakticky na celom území. Preto je dôležité chrániť sa pri každom pobyte v prírode.

Najlepšia ochrana je prevencia – Rady expertov

Odborníci sa zhodujú, že najdôležitejšie je predchádzať samotnému prisatiu kliešťa. Ako na to?

  • Vhodné oblečenie Pri pobyte v prírode noste oblečenie s dlhými rukávmi a dlhé nohavice, ideálne svetlej farby, na ktorej kliešťa ľahšie zbadáte. Nohavice si zastrčte do ponožiek alebo topánok. Pomôcť môže aj pokrývka hlavy.
  • Používanie repelentov Aplikujte na odhalenú pokožku a prípadne aj na oblečenie kvalitný repelent určený proti kliešťom. Riaďte sa návodom na použitie – dôležitá je správna aplikácia a jej opakovanie podľa potreby (napr. po spotení alebo uplynutí doby účinnosti). Účinné látky sú napríklad DEET alebo Icaridin.
  • Dôkladná kontrola tela Po každom návrate z prírody (aj zo záhrady) sa dôkladne prezrite. Skontrolujte celé telo, najmä miesta s jemnou kožou ako podpazušie, slabiny, podkolenné jamky, oblasť za ušami, vlasovú časť hlavy a intímne partie. Nezabudnite skontrolovať aj deti a domáce zvieratá.
  • Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde Proti lymskej borelióze očkovanie neexistuje, ale proti kliešťovej encefalitíde áno. Je to najspoľahlivejšia forma ochrany pred týmto závažným ochorením. Očkovanie sa odporúča najmä ľuďom, ktorí sa často pohybujú v prírode v rizikových oblastiach. Pozostáva z troch dávok a je potrebné sa o ňom poradiť so svojím lekárom.

Našli ste kliešťa? Správny postup odstránenia

Ak napriek prevencii nájdete prisatého kliešťa, je dôležité odstrániť ho čo najskôr a správne:

  1. Použite tenkú pinzetu alebo špeciálnu kartičku/háčik na vyberanie kliešťov.
  2. Uchopte kliešťa čo najbližšie pri koži, za hlavičku.
  3. Pomaly, kývavým alebo priamym ťahom kolmo od kože kliešťa vytiahnite. Netočte ním a nestláčajte mu bruško!
  4. Ranku po vytiahnutí dôkladne vydezinfikujte (napr. jódovou tinktúrou alebo alkoholom). Dezinfikujte aj pinzetu.
  5. Poznačte si dátum odstránenia kliešťa.
  6. Miesto prisatia sledujte niekoľko týždňov. Ak sa objaví zväčšujúca sa červená škvrna, horúčka, bolesť hlavy alebo iné neobvyklé príznaky, ihneď navštívte lekára a informujte ho o prisatí kliešťa.
Domáci repelent proti kliešťom
TIPY NA DOMA
Domáci repelent proti kliešťom: Prírodná ochrana pre vás a vašu rodinu

Vyrobte si účinný repelent z prírodných ingrediencií bez chemikálií. Ideálny na výlety aj do záhrady.

Nikdy kliešťa nepotierajte olejom, masťami ani alkoholom pred vybratím – mohol by vyvrátiť obsah čriev do rany a zvýšiť riziko nákazy! Ak sa vám nepodarí odstrániť celého kliešťa (časť ostane v koži), vyhľadajte lekársku pomoc.

Kliešťová sezóna je v plnom prúde a s ňou aj riziko nákazy nepríjemnými ochoreniami. Najlepšou stratégiou je dôsledná prevencia – vhodné oblečenie, repelenty, dôkladná kontrola tela po pobyte vonku a zváženie očkovania proti kliešťovej encefalitíde. Ak už kliešťa nájdete, je dôležité ho správne a rýchlo odstrániť. Buďte ostražití a užívajte si jarnú prírodu bezpečne.

NAJČÍTANEJŠIE INFO