pondelok, 28 apríla, 2025
21.8 C
Bratislava

Viete, čo robia vaše deti online? Chráňte ich pred podvodmi a manipuláciou

Ministerstvo vnútra SR upozorňuje rodičov na riziká, ktorým čelia deti a mladí ľudia v online priestore, a ponúka rady, ako ich lepšie chrániť. Internet okrem zábavy a vzdelávania skrýva aj nástrahy ako sú podvody, vydieranie, krádeže identity či manipulatívne vplyvové operácie, do ktorých môžu byť deti nevedomky zapojené.

Podvodníci, organizované skupiny či dokonca cudzie mocnosti môžu mladých ľudí zneužiť na šírenie dezinformácií, získavanie citlivých údajov alebo, ako ukazujú aj nedávne prípady, aj na sabotážne aktivity.

Často to začína nenápadnou komunikáciou s niekým, kto sa na sociálnej sieti tvári ako priateľ alebo zaujímavá osoba. Postupne si však môže pýtať informácie o rodine či škole, fotografie, dokumenty alebo žiadať o zdieľanie podozrivého obsahu. Mladí ľudia tak môžu nevedomky napomáhať podvodníkom alebo šíreniu dezinformácií.

Čo môžu rodičia urobiť pre ochranu svojich detí? Kľúčová je otvorená komunikácia o tom, s kým sa online bavia, čo zdieľajú a aké stránky navštevujú. Je dôležité učiť deti kriticky hodnotiť informácie a byť podozrievaví voči príliš lákavým ponukám alebo zvláštnym požiadavkám. Dohodnite si jasné pravidlá o nezdieľaní osobných údajov (adresa, heslá, fotky dokladov) a všímajte si prípadné varovné signály v správaní dieťaťa (napr. tajnostkárstvo).

Pripomínajte deťom, aby nikdy neposielali peniaze neznámym ľuďom, neklikali na podozrivé odkazy a nesťahovali neznáme súbory. Vzájomná dôvera, komunikácia a spoločné vzdelávanie o online hrozbách sú najlepšou prevenciou pred tým, aby sa deti stali obeťami podvodov alebo nástrojmi manipulácie.

(Zdroj: skinfo.sk, Hoaxy a podvody – Ministerstvo vnútra SR, FOTO: chatgpt.com)

NAJČÍTANEJŠIE INFO